Wielkimi krokami zbliżamy się do uruchomienia pierwszych miliardów euro dla Polskich firm w ramach nowych Programów UE 2021-2027.
FENG 2021-2027, czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, to następca POIR (PO Inteligentny Rozwój 2014-2020). Nowy program zawiera szereg nowych i ciekawych rozwiązań dla przedsiębiorców oraz niebagatelny budżet ok. 36 miliardów złotych. Przewidywane są również interesujące rozwiązania w zakresie wsparcia dla dużych firm, przy czym nasze doświadczenie wskazuje, że budżet dla dużych firm zazwyczaj wyczerpuje się już w pierwszych konkursach.
Uruchomienie pierwszych naborów planuje się na II/III kwartał 2022 roku.
Program FENG dzieli się na 4 priorytety – z czego trzy pierwsze, a w szczególności Priorytet I będzie zapewne najbardziej popularny i pożądany wśród przedsiębiorstw.
Priorytet I – Wsparcie dla przedsiębiorców, czyli zapewnienie dofinansowania w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, automatyzacji i robotyzacji, zielonej gospodarki.
Priorytet ten zawiera w sobie następujące moduły o zróżnicowanym charakterze:
W ramach Programu FENG, Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy jego wniosek będzie obejmował tylko jeden moduł i obszar tematyczny, czy też będzie to projekt kompleksowy, oparty o dwa lub więcej modułów. Przy czym moduły „prace B+R” lub „rozwój infrastruktury B+R” mają być obligatoryjne, natomiast pozostałe będzie można dobierać w zależności od potrzeb rozwojowych.
II – Środowisko przyjazne innowacjom, czyli wspieranie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, w tym m.in. rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu i komercjalizacji technologii powstających na uczelniach i w instytutach, a także wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze oraz szerokie wsparcie start-upów.
III – Zazielenienie przedsiębiorstw, czyli wsparcie projektów bezpośrednio przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Oferta dla przedsiębiorstw będzie obejmować zielony fundusz gwarancyjny, kredyt ekologiczny oraz projekty IPCEI. Uzupełnieniem będą innowacyjne zamówienia publiczne na prace B+R nad technologiami i produktami jeszcze nieistniejącymi na rynku, pożądanymi ze względów społecznych i środowiskowych.
Po kończącym się okresie „posuchy” w obszarze dotacji dla przedsiębiorstw, zainteresowanie bezzwrotnymi środkami unijnymi jest olbrzymie. Należy spodziewać się nie tylko tradycyjnego podnoszenia poprzeczki w kolejnym okresie budżetowania, ale i olbrzymiej ilości konkurujących między sobą wniosków składanych przez przedsiębiorców. Oznacza to, że jeszcze bardziej niż uprzednio, istotny będzie odpowiedni wybór działają i perfekcyjne przygotowanie się do procesu aplikacyjnego.
Dlatego w ADM Consulting Group prowadzimy tak ważne dla firm audyty potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa, definiujemy potencjalne innowacyjności jak i określamy możliwości rozwojowe w oparciu o różne alternatywne źródła finansowania i programy pomocowe. To proces szczególnie ważny z punktu widzenia możliwości osiągnięcia sukcesu jak i skali finalnych korzyści dla naszych Klientów. Dlatego bardzo intensywnie pracujemy już teraz na rzecz projektów, które składane będą w pierwszych dostępnych konkursach. Zachęcamy również wszystkich naszych potencjalnych Klientów do kontaktu, aby w momencie startu, byli przygotowani, zamiast dopiero rozpoczynać przygotowania.